10. Jabloň
Jabloň
"Milý člověče, neboj se, pojď ke mě, já jsem kouzelná Jabloň, plná magické síly a léčivých vlastností. Mám moc očistit Tvoji duši a tělo od nečistoty a hanby, rozjasnit Tvou mysl a přinést Ti sílu a energii. Mé plody jsou plné vitamínů a minerálů, které podpoří Tvé tělo a posílí Tvou imunitu. Navíc podporuji plodnost a přináším dlouhotrvající mládí, vitalitu a blaženost.
Nemusíš se bát, jsi se mnou spojen na úrovni duší a já Ti pomohu překonat Tvé strachy a deprese. Máš ve svém srdci velkou sílu a já Ti ji pomůžu najít a rozvinout. Vnímej moji magickou moc a nech ji plynout skrze své tělo a mysl. Uvolni se a přijmi mé léčivé účinky. Cítíš už nyní, jak tvá těžkost a úzkost pomalu mizí a Tvé tělo a mysl se naplňují energií a sílou. Buď ve své síle a dej svému životu smysl a lásku."
Účinky na fyzické tělo:
- trávení - podpora
- zlepšení pasáže střevem - peristaltiky
- zácpa, průjem - stabilizace konzistence stolice
- chudokrevnost, anémie, blednička
- posílení srdce - kardiotonikum
- cukrovka, diabetes 2. typu
- revma, revmatismus, revmatoidní artritida
- nemoci a poruchy ledvin
- nemoci a poruchy jater
- posílení organismu, rekonvalescence při vyčerpání organismu
- vysoký cholesterol, hypercholesterolémie
- nachlazení, kašel
- dna
- revma, revmatismus, revmatoidní artritida
- křečové žíly, varixy
- otoky dolních končetin
- unavené těžké nohy (dolní končetiny)
- trávení mléka
- bolesti kloubů nohou (dolních končetin)
Magické účinky:
- pomáhá při pocitech nečistoty a hanby
- stimuluje harmonii a vnitřní očištění
- podporuje plodnost, dlouhověkost, posiluje nervovou soustavu a srdce
- rozvíjí dlouhotrvající vnitřní mládí a blaženost člověka
- rozvíjí jemnost a cit
- Jabloň má unikátní schopnost pomáhat trpícím. Kdo se bojí smrti, tomu jabloň vrátí životní odvahu. Ten kdo se cítí nebo cítil utlačovaný, neuměl se bránit nebo snášel ponižování, ten by měl využít energie jabloně, která mu pomůže zharmonizovat tyto strasti.
- Pro klidnou jasnost a vnitřní sílu. Pomůže vám být "klidně aktivní a aktivně klidní" uprostřed víru životních činností.
- Pro ty, kdo má tendenci pochybovat, bát se o své zdraví, pomáhá posilovat zdravé návyky.
- je také známým symbolem lásky, proto je součástí všech substancí, které ji podporují
- Strom lásky, poznání dobra a zla, symbol dokonalosti. Výrazem spojení člověka s přírodou, mezi životem a smrtí, mezi a oním světem.
Pozitivní kritéria: velkorysost, hloubavost, dobrodružnost, odvaha, silná vůle, zdravé návyky, vnitřní síla, aktivita, harmonie, očištění, jemnost, cit, ozdravění, dlouhověkost, plodnost, blaženost, láska, jednota, souznění, pocit dokonalosti, veselost
Negativní kritéria: bez energie, síly, chmury, deprese, strachy, úzkosti, letargie, nechuť, pocit nečistoty a hanby, nic nemá smysl, nic se nedaří, úniky do nemoci, pocit odpojení, neplodnost, bez lásky
"Posvátný strom poznání", Strom lásky, poznání dobra a zla, symbol dokonalosti. Výrazem spojení člověka s přírodou, mezi životem a smrtí, mezi a oním světem. Pomáhá trpícím též při pocitech nečistoty a hanby. Stimuluje harmonii a vnitřní očištění. Ženský princip, plodnost, dlouhověkost, posiluje nervovou soustavu, srdce a trávení..
Typické vlastnosti Jabloně: velkorysost, hloubavost, dobrodružnost
Lidé zrození pod vládou Jabloně bývají sympatičtí, nadaní zvláštním kouzlem osobnosti. Při jednání s ostatními jsou obvykle srdeční a velkorysí. Jsou to lidé hloubaví a ochotní pustit se do jakéhokoliv dobrodružství. Lidé Jabloně také mívají velkou lásku ke knihám a solidní vědecké nadání. Milují luštění nejrůznějších hádanek a logických hříček a jejich objevitelský duch se může projevit v kterémkoliv oboru.
Dobrodružná povaha lidí Jabloně má svoji odvrácenou stránku v jejich milostném životě, neustálá touha objevovat něco nového bývá zdrojem jejich četných milostných dobrodružství. Přesto však tito lidé mnohdy nalézají v manželství uspokojení a obvykle se usadí. Nepotřebují nic jiného, než vnímavého partnera s citlivou duší.
Zrozenci Jabloně mají často velmi mnoho přátel, mimo jiné i proto, že jsou neobvykle obětaví, nezištní a schopni se rozdělit o cokoli. Jejich velkorysosti však bývá dosti často zneužíváno, dokonce se často nechají oklamat. Přes svojí důvěřivost však zdaleka nejsou lidé Jabloně ani trochu naivní nebo lehkomyslní.
V zaměstnání bývají tito lidé mnohdy nespokojeni a často je mění. Nesnášejí totiž monotónní a jednotvárnou práci, mají rádi změnu. Jejich život bývá celkově velmi pestrý, dalo by se říci, že si lidé Jabloně často a rádi komplikují život. Někdy jej však takto komplikují i svým blízkým, kteří si občas musí "obrnit nervy".
Jabloň jako strom
Jabloň je člověku známá již od mladší doby kamenné a její vyšlechtěné odrůdy se pěstovaly již za dob Keltů i u nás – pro Kelty byla jabloň symbolem dokonalosti, stromem lásky a nesmrtelnosti, jedním ze sedmi posvátných stromů (kromě jabloně ještě bříza, olše, vrba, dub, habr a líska), jimž se nikdo neodvážil ublížit. Tento nevelký strom, jenž v původní plané formě obýval světlejší okraje lesů, byl odedávna předmětem mýtů.
V keltských mýtech se hrdinní králové a druidové odebírali po smrti do bájného Avalonu, čili země jablek. Také v keltských pohádkách občas vystupuje nádherný strom se zlatými jablky, obdařenými nadpřirozenou mocí. Hrdinové v těchto příbězích museli obvykle postoupit mnoho těžkých zkoušek a dobrodružství, než se jim podařilo tato jablka získat. Obdobné mýty se vyskytují v řeckých bájích (Herakles a jablka Hesperidek) nebo v germánských ságách (zlatá jablka nesmrtelnosti bohyně Iduny). Teprve křesťanská církev přisoudila jablku symbol hříchu a svodů – jablko, které Adam snědl, mělo Evě i jemu podle navádění hada dát možnost "jako Bůh znát dobré i zlé".
Keltové zkrátka chovali k jabloním velkou úctu a jablka považovali za symbol nesmrtelnosti a věčného života. Bývalo zvykem jablka zahrabávat do země jako dar zemřelým, kteří čekají na znovuzrození. Lidem smutným a nešťastným jablka vracejí energii a chuť do života, o léčebných účincích jablek na lidský organismus by se však dala napsat celá kniha. Málokdo ví, že i téměř nepoživatelná planá jablíčka lesních jabloní lze využít. Z nakrájených a usušených tenkých plátků se totiž dá připravit vynikající čaj, pročišťující krev a snižující horečku.
Příbuzným stromem je hrušeň, považovaná někdy za sestru jabloně. Jablka i hrušky sloužily často jako prostředek k lidovým věštbám, vzpomeňme si na ono vánoční rozkrajování jablka. Všeobecně platilo, že muži hledali odpovědi spíše u jabloní, zatímco ženy u hrušní. Věřilo se také, že když se vylije voda z prvního koupání novorozené holčičky na kmen hrušně, dítě bude zdravé. Mladé dívky o Vánocích házely dřevák přes korunu hrušně, pokud na ní zůstal viset, bylo to znamení, že se děvče brzy vdá.
Emocionální použití: Posvátný strom. Jabloň má zvláštní postavení mezi stromy. Pomáhá při pocitech nečistoty a hanby. Stimuluje harmonii a vnitřní očištění. Podporuje plodnost, dlouhověkost, posiluje nervovou soustavu a srdce. Rozvíjí dlouhotrvající vnitřní mládí a blaženost člověka. Jabloň obsahuje silný ženský princip. Rozvíjí jemnost a cit ženy. Jabloň má unikátní schopnost pomáhat trpícím. Kdo se bojí smrti, tomu jabloň vrátí životní odvahu. Ten kdo se cítí nebo cítil utlačovaný, neuměl se bránit nebo snášel ponižování, ten by měl využít energie jabloně, která mu pomůže zharmonizovat tyto strasti. Pro klidnou jasnost a vnitřní sílu. Pomůže vám být "klidně aktivní a aktivně klidní" uprostřed víru životních činností. Pro ty, kdo má tendenci pochybovat, bát se o své zdraví, pomáhá posilovat zdravé návyky. Chronické zdravotní problémy, slabá vůle. Účinek: silná vůle, zdravé návyky, vnitřní síla.
Magické a rituální použití: Posvátný strom druidů. Jeho květy se používají při kouzlech na lásku. Pálí se jako vůně. Jablečný mošt je možné použít ke všem dávným kouzlům, kde se vyžaduje krev nebo víno. 13.srpna se v Řecku na svátek Bohyně Diany (Venuše v Římě) připravovalo obřadní jídlo, jehož součástí byla jablka, která ještě visela na větvích jabloní. A svátek Samhain kultu Wicca se na oltáře pokládají jablka, protože jsou považována za jedno z jídel zemřelých. Z tohoto důvodu je Samhain někdy nazýván Slavností jablek. Jablko je symbol nesmrtelnosti. V keltské mytologii byla větev jabloně obalená poupaty, květy nebo zralými plody součástí kouzla, které umožňovalo vstup do země bohů, do podsvětí. V tradicích kultu Wicca je jablko symbolem duše. Jablka jsou zahrabávána do země, aby ti, kdo se mají na jaře znovu narodit, měli během studených zimních měsíců co jíst. Jablka se vždy používala při kouzlech lásky. Květy bývaly součástí talismanů, mastí a kadidel. Též se vařily na měkkou růžovou kaši, ta se scedila, aby se z ní pak připravovaly svíce. Ze dřeva jabloní se vyrábějí kvalitní kouzelné hole, které se hodí obzvláště pro emotivní magii a milostné rituály. Tam, kde je ve starých receptech požadována krev, lze místo ní použít šťávu z jablek. Dřevo či jablka jsou využívány pro výrobu figurek. Dále je také známým symbolem lásky, proto je součástí všech substancí, které ji podporují. Polití kořenů jablečnou šťávou je obětí za usmíření stromů při obřadech. Dřevo jabloní je součástí ingrediencí pro dlouhověkost a nesmrtelnost a je také mimořádně vhodné pro magické hole. Když rozkrojíte jablko, uvidíte pentagram, proto je tento plod také symbolem ochrany.
Astrologické užití
Jabloň je ve vztahu s Venuší.
Stromová terapie
Mírně a vyrovnaně působící jabloň dodává pocit mládí a veselosti. Její měkký tvar nám naznačuje cestu, jíž bychom měli kráčet. Proto se jí často vyhýbají depresivní, zahořklí lidé - a právě ty ona přivolává.
Vnitřní síla
Veselost
Očištění
Obnovení sil
Harmonie
Veselost
Omlazení